Co to jest Mindfulness?
Mindfulness, czyli inaczej uważność albo uważna obecność, to praktyka polegająca na świadomym kierowaniu uwagi w bieżącym momencie na własne doświadczenie i świat wokół. To widzenie rzeczy takimi jakimi są, a nie takimi jakimi chcielibyśmy je widzieć. Uważność to sposób na wyjście z trybu tak zwanego ’automatycznego pilota’, czyli skupienie świadomości na tym co robimy w danym momencie, zamiast pozwolenie umysłowi na bezwiedne dryfowanie od rozmyślań na temat przeszłości do martwienia się o przyszłość.
Słowo mindfulness pochodzi z od palijskiego słowa sati i znaczy pamiętać, być świadomym danej chwili. Często jesteśmy tak pochłonięci naszymi myślami, że nie pamiętamy niedawno wykonanej czynności. Praktykując mindfulness w codziennych zajęciach, nasz umysł coraz bardziej staje się obecny w danej chwili, pozwalając na odpoczynek od myśli, które często pochłaniają sporo naszej energii.
Mindfulness to umiejętność, która jest jak mięsień. Im więcej i regularniej praktykowana, tym lepsza rozwija się zdolność koncentracji na TU i TERAZ. Uważność ćwiczy się m.in. poprzez różne techniki medytacji oraz bardzo delikatną jogę.
Należy pamiętać, że mindfulness i praktyka medytacji to trwający cały czas proces, a nie ograniczony czasowo cykl praktyk nastawionych na cel.
Korzyści z praktykowania mindfulness zostały potwierdzone naukowo licznymi badaniami przeprowadzonymi wśród osób, które regularnie medytują, osób klinicznie chorych, cierpiących na chroniczne choroby związane ze stresem oraz w środowiskach biznesowych. Tu dowiesz się więcej.

Czym mindfulness NIE JEST?
- praktyką religijną
Bardzo często słowo medytacja kojarzy nam się z buddyzmem i rytuałem religijnym. Jednak mindfulness to w pełni świecka metoda pracy z umysłem, która jest odpowiednia dla wyznawcy każdej religii czy prądu filozoficznego. Współczesna psychologia naukowa uważa technikę mindfulness za jedną z lepszych metod wspomagających psychoterapię i proces leczenia.
- techniką relaksacyjną
Głównym celem technik mindfulness jest trening umysłu, poszerzenie świadomości siebie oraz polepszenie kontaktu z własnym ciałem. Relaksacja bardzo często jest skutkiem ubocznym praktyki, ale może też w ogóle się nie pojawić. Często, gdy w końcu zatrzymujemy się i wsłuchujemy w swoje ciało oraz myśli i emocje, dostrzegamy ich ilość i wpływ na nasze samopoczucie.
- psychoterapią
Kursy i spotkania mindfulness to nauka pracy z własnym umysłem, uczenie się uważności. Spotkania mają charakter wymiany doświadczeń i dyskusji. Mindfulness może być natomiast pomocne w terapii umożliwiając pacjentowi lepszy wgląd we własne mechanizmy i wzorce działania.
- kursem jogi
Uważny ruch i elementy jogi są częścią mindfulness, jednak wykonywane są tylko po to żeby nauczyć się świadomości ciała, a nie po to aby polepszyć stan ciała.
- metodą na pozbycie się myśli
Nasz mózg będzie zawsze produkował myśli, taka jest jego funkcja. Mindfulness pomaga być świadomym naszych myśli i emocji oraz procesu w jakim powstają, pozwalając na zrozumienie tego, jak pracuje nasz umysł. Można odczuć, że myśli jest mniej, ponieważ dzięki mindfulness wiemy, jak sobie z nimi radzić i już z nimi nie walczymy.
Mindfulness nie jest trudne!
…jednak wymaga cierpliwości i silnej woli 😉
Pomiędzy bodźcem i reakcją jest przestrzeń: w tej przestrzeni leży wolność i moc wyboru naszej odpowiedzi. Viktor E. Frankl
Artykuły przedstawiające badania nad wpływem praktyki mindfulness na nasz organizm:
https://news.harvard.edu/gazette/story/2011/01/eight-weeks-to-a-better-brain/
https://www.apa.org/pubs/journals/features/pst-48-2-198.pdf