O Mindfulness

Co to jest Mindfulness?

Mindfulness, czyli inaczej uważność albo uważna obecność, to praktyka polegająca na świadomym kierowaniu uwagi w bieżącym momencie na własne doświadczenie i świat wokół. To widzenie rzeczy takimi jakimi są, a nie takimi jakimi chcielibyśmy je widzieć. Uważność to sposób na wyjście z trybu tak zwanego ’automatycznego pilota’, czyli skupienie świadomości na tym co robimy w danym momencie, zamiast pozwolenie umysłowi na bezwiedne dryfowanie od rozmyślań na temat przeszłości do martwienia się o przyszłość.

Słowo mindfulness pochodzi z od palijskiego słowa sati i znaczy pamiętać, być świadomym danej chwili. Często jesteśmy tak pochłonięci naszymi myślami, że nie pamiętamy niedawno wykonanej czynności. Praktykując mindfulness w codziennych zajęciach, nasz umysł coraz bardziej staje się obecny w danej chwili, pozwalając na odpoczynek od myśli, które często pochłaniają sporo naszej energii.

Mindfulness to umiejętność, która jest jak mięsień. Im więcej i regularniej praktykowana, tym lepsza rozwija się zdolność koncentracji na TU i TERAZ. Uważność ćwiczy się m.in. poprzez różne techniki medytacji oraz bardzo delikatną jogę.

Należy pamiętać, że mindfulness i praktyka medytacji to trwający cały czas proces, a nie ograniczony czasowo cykl praktyk nastawionych na cel.

Korzyści z praktykowania mindfulness zostały potwierdzone naukowo licznymi badaniami przeprowadzonymi wśród osób, które regularnie medytują, osób klinicznie chorych, cierpiących na chroniczne choroby związane ze stresem oraz w środowiskach biznesowych.  Tu dowiesz się więcej

fot. Barbara Bogacka
 
Czym mindfulness NIE JEST?

  • praktyką religijną

Bardzo często  słowo medytacja  kojarzy nam się z buddyzmem i rytuałem religijnym. Jednak  mindfulness to w pełni świecka metoda pracy z umysłem, która jest odpowiednia dla wyznawcy każdej religii czy prądu filozoficznego. Współczesna psychologia naukowa uważa technikę mindfulness za jedną z lepszych metod wspomagających psychoterapię i proces leczenia.

  • techniką relaksacyjną

Głównym celem technik mindfulness jest trening umysłu, poszerzenie świadomości siebie oraz polepszenie kontaktu z własnym ciałem. Relaksacja bardzo często jest skutkiem ubocznym praktyki, ale może też  w ogóle się nie pojawić. Często, gdy w końcu zatrzymujemy się i wsłuchujemy w swoje ciało oraz myśli i emocje, dostrzegamy ich  ilość i wpływ na nasze samopoczucie.

  • psychoterapią

Kursy i spotkania mindfulness to nauka pracy z własnym umysłem, uczenie się uważności. Spotkania mają charakter wymiany doświadczeń i dyskusji.  Mindfulness może być natomiast pomocne w terapii umożliwiając pacjentowi lepszy wgląd we własne mechanizmy i wzorce działania.

  • kursem jogi

Uważny ruch i elementy jogi są częścią mindfulness,  jednak wykonywane są tylko po to żeby nauczyć się świadomości ciała, a nie po to aby polepszyć stan ciała.

  • metodą na pozbycie się myśli

Nasz mózg będzie zawsze produkował myśli, taka jest jego funkcja. Mindfulness pomaga być świadomym naszych myśli i emocji oraz procesu w jakim powstają, pozwalając na zrozumienie tego, jak pracuje nasz umysł. Można odczuć,  że myśli jest mniej, ponieważ dzięki mindfulness wiemy, jak sobie z nimi radzić i już z nimi nie walczymy.

Mindfulness nie jest trudne!

…jednak wymaga cierpliwości i silnej woli 😉

 

 

Pomiędzy bodźcem i reakcją jest przestrzeń: w tej przestrzeni leży wolność i moc wyboru naszej odpowiedzi. Viktor E. Frankl

 

Artykuły przedstawiające badania nad wpływem praktyki mindfulness na nasz organizm:

https://news.harvard.edu/gazette/story/2011/01/eight-weeks-to-a-better-brain/

https://hms.harvard.edu/sites/default/files/assets/Harvard%20Now%20and%20Zen%20Reading%20Materials.pdf

https://www.apa.org/pubs/journals/features/pst-48-2-198.pdf